Olen viimaste nädalate jooksul päris mitut vana mõisa vaatamas ja pildistamas käinud. Päris huvitav, kuidas selline asi kaasa võib haarata. Otsin aga jälle Vikipeedia ja Kultuurimälestiste registri abil uue sihtkoha välja ja lähen vaatan üle. Põnev! Ühel päeval pärast tööd sõitsin Luunjast läbi. Seal on ilus pargike ja säilinud on mõned mõisaaegsed hooned. Peahoonet ennast küll kahjuks enam ei ole.

Tegelikult on huvitav mõelda, et üle jõe on vastamisi olnud Luunja ja Kaagvere mõis ning Kavastu ja Mäksa mõis. Ühel õhtul üritasin Mäksal ja Kaagveres käia, kuid Mäksal oli aiavärav kinni ja suur silt aia peal: G4S valvab. Päike oli ka kohe loojumas ja seepärast ei tahtnud ma päris jõuga sisse trügima hakata. Seepärast jäigi mul sealne mõisahoone nägemata. Kaagveres aga oli värav lahti ning kuna ühtegi keelavat silti ei olnud, jalutasin seal natuke ringi. Tunne oli ikkagi selline kahtlane, sest päris täpselt ei saanud aru, kas ma tohin seal olla või mitte.

Selgeks sai, et kui tahta pärast tööd veel kusagile pildistama jõuda, ei tohi vahepeal kodus uimerdada, vaid tuleb kohe uuesti autosse istuda. Otse töölt minnes aga tuleks riided ära vahetada, sest kingade ja kleidiga ei ole ikka kõige mugavam liiva või pika rohu sees käia. Tunne ja emotsioon aga pidavat fotodelt välja paistma. Kavastus käisime nädalavahetusel koos Jaaniga. Kunagisest mõisast on alles jäänud vaid ait ja talli varemed. Vaadata oli väga vähe, aga olen siiski rahul, et seal käidud sai. Oleks pidanud veel edasi sõitma ja Uue-Kastre linnuse territooriumi ka üle vaatama, aga seal asub tänapäeval Emajõe Suursoo looduskeskus, kuhu jõudmiseks tuleb läbida kellegi eraomanduses olevat teed ning kellega looduskeskus tee kasutamise osas kokkuleppele ei saa ning seepärast ei olnud tahtmist oma nina sinna toppida.

Laupäeva hommikul käisin Ahjal. Jalutasin pargis ja ümber tiigi. Oli mõnusalt udune hommik. Ahja on väga ilus koht. Kõigepealt seadsin sammud läbi pargi mõisa peahoone juurde. Selles olevat vanasti kool asunud, kuid nüüdseks on maja tühi ja 2007. aastal tulekahjus kannatada saanud. Hommikune aeg on rahulik. Nägin ainult üksikuid inimesi. Mõned jalutasid koeri, teised iseennast. Tiigikaldal ukerdasid pardid. Üle tiigi viib väike sillake. Tiigi teisel kaldal on ait-kelder, valitsejamaja ning tõllakuur. Ümber tiigi saab mõnusalt ringi jalutada. Pardid tundsid end küll häirituna.

Sõitsin pärast Ahjat veel ka Kärsale, kus on huvitav kõrtsikompleks.