Sordid peenras:

‘Nostalgie’ – Juhani Puukool 2015, Kõrgus 60 cm – 1 m; Võrsed jõulised, tugevad. Lehed on tumerohelised, läikivad. Kerakujulised õied on kahevärvilised, seest valged kuni kreemid ja ääred tumedamates punastes toonides. Varre otsas on 1-3 ilusat suurt õit, mis meenutavad inglise antiikroose. Õitseb rikkalikult. Lõhnab. Sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Kasutatakse üksikult või grupis. Haigus- ja külmakindlus hea.

‘Flaming Peace’ – Juhani Puukool 2015, kõrgus 70-80 cm. Õied suured, sametpunased, kroonlehe alumised küljed heledamad. Lehed läikivad, suured. Hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld.

Gloria Dei (TH) – Juhani puukool 2014. Kõrgus 0,8 – 1 m. Tugevate püstiste võrsetega jõuline põõsas. Lehed on tumerohelised, tugevalt läikivad, nahksed. Õied suured, kollased roosaka äärega. Lõhnab. Hea vihmakindlus. Sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Hea haigus- ja külmakindlus. Kasutatakse üksikult ja grupis.

Landora (TH) – Juhani puukool 2013. Kõrgus 0,8 m. Põõsas hästi hargnev ja kompaktne. Lehed tumerohelised ja läikivad. Tulikakollased, sädelevad suured õied. Õied avanevad aeglaselt. Õitseb rikkalikult.  Hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld.

Nina Renaissance – antiikroos, Juhani puukool 2013. Kõrgus 1 – 1,2 m. Suured valged, südamikust kollakas kreemja varjundiga õied. Õied vanamoodsad, täidetud, turris kroonlehtedega.

‘Pomponella’ – Decora, 2017. Õied kullerkupu kujulised, tumeroosad, suurtes kobarates. Õis ei avanegi täielikult, vaid jääb pallikujuliseks. Lehed tumerohelised. Haiguskindel ja vastupidav. Õitseb rikkalikult korduvalt sügiseni. Sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld.

Sutter’s Gold (TH) – Juhani puukool 2013. Kõrgus 0,7 – 0,8 m. Suured täidetud kuldkollased õied on toonitud servast oranžikaspunase varjundiga. Lehed tumerohelised ja nahkjad. Tugev aroom.

‘Bernstein Rose’ – Aiasõber 2018. Floribundroos – vasksete kollaste õitega. Õied keskmiselt täidetud – 26 – 40 kroonlehte. Õis vanamoodne, veidi lokiline. Lõhnab vürtikalt. Põõsas püstine, kõrgus 60  cm. Lehestik tumeroheline. Talve – ja haiguskindlus väga head. Aretaja: Tantau 1987 (Hans Jurgen Evers, 1987) Sünonüümid: ‘TANeitber’, ‘Amaroela’, ‘Ambra Rosata’. Tantau nostalgiarooside sordiseeriast pärinev põõsasroosi sort. Lõheroosad kuni korallkollased suured (8-10 cm) tihedalt (26-40 krl) täidetud õied on mõõdukalt lõhnavad. Ka kordusõitsemine suve teisel poolel on rikkalik. Hea vastupidavusega jahukastele, kuid korraliku hooldamise korral ka roosi tahmlaiksusele ja roostele. Talvekindlus on hea, kuid vaatamata sellele vajab ikkagi õigeaegset kuiva talvekatte pealeasetamist. Sobib kasvatamiseks väikeste gruppidena mitmesugustel istutusaladel peenraroosina.

‘Rumba’ – Juhani Puukool 2015; Peenraroos, kõrgus 40-40 cm. Õied moonipunased, südamikus kollased, vananedes muutuvad karmiinpunaseks, väikesed, täidetud, 5-10 kaupa õisikutes. Nõrk aroom. Põõsas madalakasvuline, kompaktne.Lehed tumerohelised, nahkjad, läikivad. Väga hea talvekindlusega. Sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Üksikult või grupis.

Karen Blixen (TH) – Juhani puukool 2014. Kõrgus 0,6 – 0,8 m. Püstise kasvukujuga, tugevate võrsetega põõsas. Suurepärase kujuga, suured puhasvalged õied. Õievarred pikad. Maheda lõhnaga. Kasvukohaks hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Sobib kasutamiseks üksikult või grupis.

‘Lavaglut’ – Kohalik

Aspirin (F) – Juhani puukool 2014. Kõrgus 0,4-0,6 m. Õite värv muutub sõltuvalt ilmast. Sooja, päikesepaistelise ilmaga on roosi suured õied valget värvi , jahedamate ilmadega aga maheroosad. Õitseb terve suve. Lehed läikivad, oliivrohelised. Õied nõrgalt lõhnavad. Võib kasvatada ka pinnakattetaimena. Vastupidav seenhaiguste suhtes. Sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Üksikult või grupis.

‘Landlust’ – Roosoja 2022

Sordid hekis:

Pargiroos värava kõrval

‘Yellow Dagmar Hastrup’ Yellow Dagmar Hastrup (RugH), pargiroos – Juhani puukool 2013. Kõrgus 0,7 – 0,8 m. Õied pastellkollased, lihtsad aga suured. Meenutab kaugelt liblikat. Õitseb väga kaua ja korduvalt. Kibuvitsamarju ei teki. Lõhnab tagasihoidlikult. Põõsas jääb madalakasvuliseks, laiuv. Väga okkaline. Tiheda lehestikuga. Kasvukoha suhtes vähem nõudlik.  Üksikult või grupis. Haljasaladel kasutada grupiti aga sobib ka koduaeda.

‘Hansaland’ – Juhani puukool 2013; Kompaktne, püstine põõsas. Võrsed on tihedate ogadega, lehed tumerohelised. Erepunased keskmiselt täidetud õisi on juunist külmadeni. Vanade õite eemaldamine soodustab uute teket. Sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Kasutatakse pargis, haljasaladel, koduaedades. Yellow Dagmar Hastrupi kõrval.

Punalehine kibuvits – (rosa glauca) Juhani juurest 2013; Kaardus okstega põõsas. Noored lehed ja võrsed on kaetud sinaka vahakirmega. Roosad lihtõied. Viljad helepunased. Kasvukoha suhtes ei ole eriti nõudlik. Eelistab päikeselist kasvukohta, kuna varjus kasvades on lehtede punane toon kahvatum. Suurepärane roos looduslähedasse aeda ja avalikele haljasaladele.

Pargiroos tumeroosa – Jaani ema juurest 2014

‘Top Hit’ – Juhani Puukool 2015

‘Yellow Fairy’ 2015

‘Velvet Cover’ – 2016, Juhani Puukool, 0,3-0,5 m; Madal kompaktne pinnakatteroos. Lehed on tumerohelised. Sametjad tumepunased õied, hoiavad väga hästi oma värvi. Õitseb külmadeni. Kasvukohaks sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Kasutatakse üksikult või grupis. Sobib hästi ääristusse, madalaks roosihekiks.

‘Sweet cover’ – 2016, Juhani Puukool, Lõheroosad, keskmiselt täidetud ja suured õied. Kasvukuju püstine. Haigustele vastupidav. Kerge puuvilja aroomiga. Kõrgus 0,6-0,7m.

Näärelehine roos – Mustlast 2015

‘Pink Robusta’ – Juhani Puukool 2015; kõrgus 70 – 80 cm. Õied on pooltäidisõied, heleroosad, kreemvalge südamikuga. Õitel on väga mahe ja värske lõhn. Põõsas on hästi jõuline ja hargnev. Ogaliste varte ja püstiste okstega tugevakasvuline roos. Mullastiku suhtes on vähenõudlik. Kasutatakse üksikult või grupis

‘Cream Babylon Eyes’ – Järvselja 2019, floribundroos, Kõrgus 40-50 cm. Noored õied kollased, mis muutuvad vanusega kreemikaks, seega on põõsal korraga erinevates värvides õisi. Kompaktne lihtõieline roos, mis ei vaja äraõitsenud õite eemaldamist. Roos õitseb korduvalt kogu hooaja jooksul.  Ei lõhna. Läikiv roheline lehestik peab hästi vastu haigustele. Sobib ka konteineris ja amplis kasvatamiseks. Vajab talvekatet.

‘Morden Sunrise’ – Roosoja 2022

Eraldi

Roosa pargiroos

‘Super Fairy’ – Roosoja 2022

‘Maigold’ – Roosoja 2022

Lahkunud

‘Flora Danica’ (tüviroos) Flora Danica (TH) – Juhani puukool 2013. Aprikoosivärvilised rosetjad õied on toonitud lõheroosaga, mis moodustavad suurepärase kontrasti noorte mahagonpruunide lehtede taustal. Hiljem värvuvad lehed punakasrohelisteks, läikivateks. Meeldiva lõhnaga. Kasvukohaks sobib hea struktuuriga, toitainete- ja õhurikas, kergelt happeline savimuld. Tüviroos ei pidanud meie tingimustes kahjuks vastu ja alles jäi vaid pookealus, mis ei jõudnud kunagi õitsemiseni ning pidi seepärast oma kasvukoha teisele loovutama. 

Mõned vaated