Kukeharjad:

‘Elsie’s Gold’ – Juhani puukool 2014; kõrgus kuni 50 cm; rohelise ja kollaka kirjud lehed ning õied valgest roosani. Õitseb august-oktoober. Kasvab 40-50 cm kõrguseks. Hästi sobib päikseline kuni poolvarjuline, hästi vett läbilaskva mullaga kasvukoht.

‘Purple Emperol’ – Juhani puukool 2014; Värd-kukehari, kõrgus 40 cm, laius 45-60 cm; Keskmise laiuva kasvuga puhmikuline. Mustjaslillad lehed. Matt-roosad õiesarikad, VII-VIII. Sobib kuiv pinnas (kiviklibu, liiv, kasvab ka vähese mullaga kividel), päikseline kuni poolvarjuline kasvukoht. Kasutatakse kiviktaimlas, terrassidel, püsikupeenras üksikult ja vabakujuliste rühmadena. Naabriteks sobivad päevakübarad, dekoratiivkõrrelised, madalad okaspõõsad, Schmidti pujud, Thunbergi kukerpuud “Atropurpurea Nana” ja nelgid.

‘Mr. Goodbud’ –  Juhani puukool 2015; Kõrgus 40-45 cm; laius 40-60 cm; Keskmise kasvuga kompaktne puhmikuline. Vahaja kirmega kaetud rohelised lehed. Õied tumeroosad. Õitseb VIII-X. Päikseline kasvukoht. Kasvatamiseks sobivad kuivad kuni parasniisked toitainetevaesed mullad. Naabriteks sobivad päevakübarad, dekoratiivkõrrelised, madalad okaspõõsad, Thunbergi kukerpuu punase ja kollaselehised madalamad sordid.

‘Matrona’ – Järvselja Puukool 2015. Kõrgus 50 cm. Atraktiivsete punakasroheliste lehtede ja roosade õitega sügisel õitsev püsik.

Kamtšatka kukehari – Järvselja Puukool 2015. Madal, kollaste õitega.

Valgeõieline kukehari – Siljalt 2014

Roosaõieline kukehari

‘Dark magic’ – Anu 2021. Sedum. Väga rikkaliku õitsemisega, madal ja püstine, läikiv purpurmustjas lehestik, tumeroosad õisikud. Väga haiguskindel ja pikaealine.

‘Atlantis’ – Anu 2021, Sedum. 15-20 cm. Tumerohelised lehed laia kreemikaskollase servaga. Külmade ilmadega saavad lehed õrna roosa tooni. Õiepungad on roosakad, õied kollased. Puhmas on madal ja laiuv. Kasvutingimuste suhtes on vähenõudlik ja talub pikki põuaperioode, kuid eelistab parasniisket kuni kuivemat, hea veeläbilaskvusega pinnast. Kasvukoht võiks olla päikeseline, kuid talub ka poolvarju. Silmapaistev taim, mis annab head kontrasti, sobib hästi kiviktaimlasse, püsilillepeenrasse ja suuremasse aiavaasi. “Plant of the Year” (aasta taim) auhind Chelsea Flower Show 2019.a.

Eneli Jäneda Laat – Anu 2021. Pisike punane.

Roomav kukehari ‘Tricolor’ – Anu 2021. Sedum spurium.  Õied roosades toonides, lehed rohelised, valgekirjud, kerge punakaspronksja varjundiga. Eelistab mõõduka viljakusega vett hästi läbilaskvat neutraalse mullaga pinnast valgusküllasel kasvukohal. Taim on hea vastupidavusega kuivusele ja piisava talvekindlusega. Sobib kasvatamiseks kiviktaimlates, nõmmeaedades ja teistel sarnastel istutusaladel. Heaks partneriks on talle paljud madalakasvulised kuivust taluvad püsililled. Toob elu aeda, sest meeldib paljudele meetoidulistele putukatele. On ka potis ja rõdukastis edukalt kasvatatav. Lihtne paljundada padjandi tükeldamisega ja varrepistikutega. Soovituslik istutusnorm haljastamisel on 7 taime m2-le.

Sieboldi kukehari ‘Mediovariegatum’ – Anu 2021. Sedum sieboldii. Kõrgus 5-10 cm, laius 30 cm. Ümarad, dekoratiivsed lehed on kollase-rohelisekirjud, õrnade roosade servadega. Varred kaarduvad aga ei rooma. Õitseb roosade õitega juulis- septembris. Suhteliselt vähenõudlik. Eelistab päikeselist ja sooja kasvukohta. Taim kasvab hästi kuival killustikupeenral ning kivilõhedes eeldusel, et kasvupinnas on hea drenaažiga. Väga hästi sobib kiviktaimlasse.

Talblehine kukehari ‘Purpureum’ – Anu 2021, Sedum spathulifolium. Kõrgus 5-10 cm, laius 20-30 cm. Imepisikesed purpurjad lehed on kaetud vahaja kirmega. Kasvavad nii tavalisel kui ka kuivemal toitainetevaesemal pinnasel. Päikeselisel kasvukohal on värvid kirkamad. Madalad kukeharjad ei talu varju. Hea valik kiviktaimlasse, ääristaimedeks, aiavaasidesse ka kivimüüridele. Asendamatud katuseaedades. Kuldkollased õied katavad lehepadjandi juulis-augustis täielikult. Meeldib kuiv pinnas, kiviklibu, liiv, kasvab ka vähese mullaga kividel, kivide vahele, kuivmüüridel, kiviktaimlas, katustel, trepi- ja teepragudes. Kasvukoht päikeseline kuni poolvarjuline.

Talblehine kukehari ‘Cape Blanco’ – Anu 2021. Sedum spathulifolium. Hallikasrohelised vahakirmega kaetud lehed ja kollased õisikud. Lehed keerduvad võrse tipus rosettideks moodustades huvitava struktuuriga puhma. Eelistab päikeselist kasvukohta, kuivemat ja lahjemat pinnast. Ei talu liigniikust ega varju. Kasuta kiviktaimlas, ääristaimena, kivimüüridel, liivastel aladel, katuseaedadel ja aiavaasides. Meeldib kuiv pinnas, kiviklibu, liiv, kasvab ka vähese mullaga kividel, kivide vahele, kuivmüüridel, kiviktaimlas, katustel, trepi- ja teepragudes. Kasvukoht päikeseline kuni poolvarjuline.

Mõned vaated:

SaveSave

SaveSave