Hostade kasvatamisest loe Räpina Aianduskooli lehelt.

Mõned hostad, kes on leidnud tee meie aeda:

 • Kohalik, lehe sisu valge, serv roheline
 • Kohalik, üleni roheline

‘Blue Mouse Ears’ – Anu 2021; (E. ja J. Deckert, 2000) on imepärane uus pisike väga nõutud sort. Sordi esivanem on `Blue Cadet`. Kääbusjas tihe puhmas on ligikaudu 25-30 cm lai ja 15-16 cm kõrge. Lehed on 5-8 x 5-8cm, peaaegu kummised ja kergelt kumerad. Noored lehed on ovaalsed. Leherootsud on jämedad, lühikesed ja tumerohelised. On ainulaadsel kohal igas hosta-aias oma violetsete triipudega lavendlivärvi õitega. Õied asetsevad kesksuvel jämedal ja lühikesel (ligikaudu 20 cm) õievarrel, kuid taime suurusega on need igati proportsioonis. Õiekobarad on silmatorkavad, eriti kui õied on veel nuppus. Õiepungad hoiavad horisontaalselt ja näevad välja nagu väikesed õhupallid, enne kui avanema hakkavad. Õitseb väga rikkalikult! Steriilne. Kasvupaigaks võiks valida koha, kuhu paistab natukene hommikupäikest või siis poolvarjuline või täispäikeselise koha. Mõõduka kuni tagasihoidliku kasvukiirusega. Kahjuritekindel. On valitud Aasta Hostaks 2008. aastal (Hosta of the Year, Ameerika Hosta Kasvatajate Assotsiatsioon). Võib kasvatada ka konteineris ja potis.

‘Carousel’ – Võhmast 2014; Meristeemtaim. W. & E Lachman (1989) Hosta ‘Reversed’ hübriid. Väikese kuni keskmisekasvuline hosta, kõrgus kuni 30 cm, laius kuni 60 cm. Ümarad kergelt kurrulised lehed on sinakasrohelised ja oranžikaskollase servaga. Lehe suurus 12×9 cm. Õied lavendli värvi. Kasvukiirus keskmine. Parim kasvukoht on poolvarjus, viljakal, parasniiskel pinnasel.

 • ‘Catherine’ – Järvseljalt 2014; G.Heemskerk (2011. a) Sordi `Halcyon`sport. Kõrgus 45 cm, laius 40 (70) cm. Südajad kuni ovaalsed lehed on keskelt helekollased ja laia sinakasrohelise servaga. Lehe pealispind õrnalt läikiv. Lehe suurus 15*10 cm. Õied helelillad, puhkevad kesksuvel.
 • ‘Fire and Ice’ – Anu 2022; Säravvalgel südamekujulisel keskosal on tumeroheline säbruline ääristus. Lillakad õied avanevad üle lehestiku kõrguvate varte tipus ning püsivad kuni suve lõpuni. Keskmise kasvuga hostasort, mis on eriti kaunis, kui istutada kõrvuti päevaliiliatega või näiteks punaste astilbedega. Hostad on tegelikult liilialiste sugukonda kuuluvad lehtdekoratiivsed, hea kohanemisvõimega taimed. Taluvad jahedamat kliimat hästi.  Sellele hostasordile meeldib kasvada enamasti poolvarjus. Väga varjulises kohas venivad lehed pikaks, taim jääb kiduraks ning sordile omane värvus tuhmub või isegi kaob. Hostataim istutada rammusasse mulda, kindlasti peale istutamist aeg-ajalt kasta, kuni juurdunud. Kasta tuleks juurte ümbert, mitte lehtede pealt. Taime saab paljundada jagamise teel.
 • ‘Fire Island’ – Võhmast 2014; Brinka 1998. Hosta longipes `Hypoglauca` x `Crested Surf` Madala kuni kesmise kasvukõrgusega sort. Kõrgus 25-45 cm Erakordsed lehed: erkkollastel lehtedel on punased rootsud. Suve teisel poolel muutub kollane värv kollakasroheliseks. Leheservad on lainelised. Kesksuvel lavendeljad õied.  Kiirekasvuline, moodustab kiiresti ilusa puhma.Vajab varju kogu päeva. Soovitatakse istudada kõrgpeenrasse, sest tavalisel peenral, ülalt vaadates läheb kaduma punaste leherootsude kontrast kollaste lehtedega. Efektne ka potis, konteineristutuses. Paljud hosta-entusiastid loevad seda kõige ilusamaks kollaseleheliseks sordiks.
 • ‘Hands up’ – Anu 2021; Fransen, avalikkuse ette toodud 2011.a. Hosta ‘Praying Hands’ tetraploidne sport. Väikese kuni keskmise kasvuga. Kõrgus 25-40 cm, laius 30-60 cm. Unikaalne hosta püstiste ja kitsaste lehtede tõttu. Tumerohelised lehed on kreemikaskollase servaga. Lehed on sihvakad, paksud (nagu kummist) ja keerdus. Suve keskel lavendlivärvi õied. Keskmise kasvukiirusega. Talub päikest, kuid parim kasvukoht on ikkagi varjus ja vähese hommikupäikesega. Sobib hästi kasvatada peenra ääristaimena, taimekonteinerites, miniatuur-aianduses, kus fookuspunkt on suunatud just talle. See äge mutant on saadud laboritöö tulemusena 2008.aastal, kasutades kolhitsiini. Kolhitsiin on sügiskrookuse e. sügislille (Colchicum autumnale) alkaloid, mis pidurdab kääviniitide teket ja peatab mitoosi metafaasis.
 • ‘Lakeside Dragonfly’ – Järvseljalt 2014; (M. Chastain 1997) Kõrgus 35-45 cm, laius 60-75 cm. Keskmise kuni kiire kasvuga sort. Sinakasroheline pikliku kujuga leht, mida ümbritseb ebakorrapärase piiriga kreemikasvalge äär. Õied lavendeljad. Kasvukoht poolvari-vari. Teod kahjustavad vähe. Väga unikaalse kasvu ja lehestikuga sort. Taim meenutab oma pikkade longus lehtedega tarantlit. Väga efektiivne taimekastis ja potis.
 • ‘Paradise Expectations’ – Anu 2022; M. Fransen, 2007 a.`Great Expectations` tagurpidi värvikombinatsiooniga sort. Kõrgus 60-70 cm, laius 100-130 cm. Suurekasvuline ja atraktiivne. Leht on sinakasrohelise keskpaiga ja kuldse lainelise äärega. Kahe kontrastse tooni vahel on mõned heledamad ebakorrapärased triibud. Leht on tugevalt kurruline, tugev, ümara kujuga, kergelt justkui puudriga kaetud. Peaaegu valged õied juuni-juulis. Eelistab poolvarjulist kasvukohta. Palju kiirema kasvuga kui emataim.
 • ‘Praying Hands’ – Järvseljalt 2014; Keskmise kasvuga sort, laius 40 cm ja kõrgus 35 cm. Lehed on 15×5 cm, küllaltki tugeva konsistentsiga, oliivrohelised väga kitsa kuldse servaga. Pealt on kokku rullitud lehed satiinised ja alt läikivad, siledad, eeskujulikult soonilised ja lainelise ääre ning terava tipuga. Lavendlivärvi õied on kellukesekujulised ja ilmuvad 40 cm vartele hilissuvel. Steriilne. Kasvukoht valida valgem või poolvarjulisem. Silmade kõrgusel kasvades annab parima efekti oma ebatavalise lehtede haabituse tõttu. Võib istutada lähestikku ka sõnajalgade või väikeste südamekujuliste lehtedega hostadega, et paremini kontrast välja tuua. Huvitav hosta väga ebatavalise lehestikuga! Sobib ka konteinerhaljastusse.
 • ‘Snowden’ – Anu 2022 (Eric Smith, sieboldiana ja fortunei Aurea hübriid). Suured sinised lehed , kõrgus kuni 80 cm ja laius 1,5 m. Valged õied. Kerge vari.
 • ‘Stiletto’ – Anu 2021 (Aden 1987). Emataim ‘Amy Aden’, isataim Hosta pulchella ‘Variegated’. Madalakasvuline. Kõrgus 15-25 cm, laius 30-45 cm. Pikad kitsad oliivrohelised lehed on lainelise kollase servaga. Õied lavendelpurpursed. Kasvab päikseselisel kuni mõõdukalt varjulisel kasvukohas. Keskmise kuni kiire kasvuga. Väga hea paljuneja, soovitav on sorti iga 4-5 aasta tagant jagades noorendada. Väga hea pinnakatja.
 • ‘White Feather’ – Võhmast 2014; H.`Undulata“ järeltulija. Keskmisekasvuline 60-65 cm lai ja 35 cm kõrge sort. Hosta `White Feather` (Valge sulg) on väga ebatavaline ja atraktiivne sort! Tärkavad lehed ilmuvad mulla alt välja tõeliselt valgetena, siis muutuvad šhampanjavärvi, seejärel arenevad aeglaselt välja rohelised vöödid kuni kogu leht muutub rohekaks. Lehed on 16×6 cm, õhukesed, pealt matid ja alt läikivad, tugevate soontega. Lehe serv on kergelt lainjas, leht on veidi keerdunud. Leht on elliptiline, terava tipuga. Leheroots on valge, muutub rohelise-triibuliseks.
  Juulis-augustis ilmuvad lavendlivärvi õied lopsaka lehestiku kohale. Erinevalt teistest sortidest, talub hosta `White Feather` päikeselisemat kasvukohta. Eriti tolerantne hommikupäikese suhtes. See teeb ta atraktiivseks ääris- või konteinertaimeks. Sobib suurepäraselt ka suuremaid pindasid katma, ideaalne taim metsa- ja rabaaeda, eesaeda, veesilma lähedale. Aeglase kuni keskmise kasvukiirusega.
  Väga kaitsetu kahjurite vastu.

Mõned vaated: