Sel aastal tunnen, et olen oma aianduse-mojo jälle üles leidnud. Nii hea tunne! Juba talvel tegin plaane, et külvan midagi jälle seemnest ja käisin seemnemüügi e-poodides silma nuumamas. Muidugi tuli seemneid koju ka. Nüüd on viimane aeg endale selgeks teha, mida ma siis kokku rabasin ja kuhu need hiljem sobida võiks.

Virgiinia tonditupik Physostegia virginiana – Püsik. Taime kõrgus 60-100cm. Püstised, harunevad varred kattuvad juulis-augustis arvukate torujate, 2-3cm pikkuste roosade ja valgete huulõitega, mis on kuni 30cm pikkuses kobaras. Kaunis lõikelill, püsib vaasis kaua, üksteise järel avanevad üha uued ja uued õied. Päikesepaisteline ja kerge varjuga kasvukoht ja rammus niiskem muld. Moodustab suuri puhmikuid ning levib ja paljuneb juurevõsudega. Soodsate kasvutingimuste korral võib muutuda invasiivseks. Saab kevadel hõlpsasti jagamisega paljundada, samuti suve algul varrepistikutega. Soovituslik istutusnorm haljastamisel on 7 taime m2-le. Paki peal olev infograafika ütleb, et külvata mais-juunis avamaale.

Pööris-kipslill ‘Snowflake’ Gypsophila Paniculata– Mitmeaastane täidisõieline kipslill võlub oma õhulisusega. Taime kõrgus kuni 120cm. Eelistab liivasemat pinnast, päikeselist või kerge varjuga kasvukohta. Sobib väga hästi lillekimpudesse ja ka kuivlilleks. Ümberistutamist taluvad vaid noored taimed. Õitseb alates teisest kasvuaastast juulist septembrini. Külva seemned mullapinnale, suru kergelt vastu tihendatud mullapinda ja kata külvinõu klaasi või kilega. Piserda ja õhuta igapäevaselt! Seemnetele mulda peale ei panda! Idaneb temperatuuril 18…20*C 3 nädala jooksul.

Püsiklina Linum perenne – Õrnad õisikuvarred kõrguvad kompaktse leheroseti kohal juunist augustini. Peale õitsemist lõika õisikuvarred maha, pika ja sooja sügise korral õitseb veelkord. Iga tuulehoog paneb varred elegantselt värelema. Õied helesinised, 2-3cm läbimõõduga. Taime kõrgus koos õisikuvartega 50-60cm, leheroseti kõrgus 30cm. Eelistab kasvuks päikeselist kasvukohta, viljakat, kergemat, hea drenaažiga mittehappelist pinnast. Alustab õitsemist teisel kasvuaastal, varajase ettekülvi korral näeb esimesed õied ära juba esimesel aastal. Külva seemned juunis avamaale. Temperatuuril 20*C ilmuvad tõusmed 20 päeva jooksul. Taim ei armasta ümberistutamist, seega leia talle kohe õige kasvukoht. Pilves ilmaga on õied suletud. Külmakindel püsik, kellele võiksid esimesel talvel siiski katte panna

Viltjas vägihein ‘Polarsommer’ Verbascum bombyciferum – Efektse välimusega kõrge, kaheaastane taim! Taime kõrgus kuni 160 cm. Hõbe-rohelised, sametised, suured lehed, väga kõrged hõbehallid, sametised õisikuvarred ja kuldkollased väikesed õied ümber pikkade õisikuvarte – see taim ei jäta kedagi külmaks! Vähenõudlik taimeke, leia talle päikesepaisteline kasvukoht ja kergem, mõõduka niiskusega muld. Ei armasta liigniiskust ja rasket mulda. Varajase külvi korral õitseb esimesel aastal, suvise külvi korral moodustab esimesel aastal leheroseti ja õitseb teisel aastal.

Suur värihein Briza maxima – Suur värihein on üheaastane kõrreline, kelle pöörised värelevad iga väiksemagi tuulega väga graatsiliselt ja armsasti! Taime kõrgus kuni 40cm, moodustab korraliku puhma. Väga kaunis kiviktaimla taim! Suurepärane kuivkimbulill! Vähenõudlik ja külmakindel taim. Kasvab nii päikeses kui ka kerges varjus. Eelistab liivasemat pinnast, ei talu liigniiskust. Külva seemned mais otse kasvukohale.

Türgi mustköömen Nigella damascena – pitsilise lehestikuga ja küllaltki suurte, erivärviliste pooltäidisõitega! Taime kõrgus 45cm. Õitest arenevad kukkurviljad, mis on omapäraseks lisandiks nii suvekimpudes kui ka kuivatatuna kuivkimpudes. Kergesti kasvatatav lilleke eelistab päikesepaistet ja kergemat, mitte liigniisket pinnast. Armastab valgust, on külmakindel. Talub kevadisi öökülmi. Eelistab kerget, viljakat, mittehappelist mulda. Halvasti talub niiskuse puudust mullas. Külva otse kasvukohale mais, õitseb juulist septembrini. Paljundatakse seemnetega, mis külvatakse avamaale mais või aprillis külvikasti. Tõusmed ilmuvad 18-20 päeva pärast. Istikud pikeeritakse turbamulla pottidesse. Taimed hakkavad õitsema kaks kuud peale külvamist. Seemned võib külvata välja ka hilissügisel. Külvi harvendatakse jättes vahekauguseks 15-20 cm. Taimed ei talu juurte vigastamist. Kasvatatakse grupilillena, ääristaimeks ja löikeks.

Sulgjas lehtertapp Ipomoea quamoclit cardinalis – Väga kaunis ja õhuline ronija oma pitsiliste sulgjaguste lehtede ja kaunite, säravpunaste 4-5cm läbimõõduga lehterõitega. Õitseb juunist külmadeni. Taime kõrgus kuni 250cm. Ei ole väga võimsalt laiutav, seepärast istuta taimed üksteisest 30cm kaugusele või teiste ronijatega kokku. Päikesepaisteline ühtlaselt parasniiske vett läbilaskva mullaga koht. Ei talu läbikuivamist. Vajab kohe toestamist, et võrsed ei murduks . Seemnete ettekülv pottidesse 6-8 nädalat enne kasvukohale istutamist. Otsekülv maa soojenedes. Talub + 7 kraadi.

Lobauba Lablab purpureus – Üheaastane ronitaim kõrgusega kuni 2,5m. Väga ilus ja originaalne ronitaim. Kaks ühes taim – nii dekoratiivne kui ka söödav – viljad (oad) söödavad.  Õied roosakas-lillad, meenutavad lillherne õisi, lehed suured, rohelised, violetsete leheroodudega, kaunad väga kaunid, violetsed, umbes 6cm pikkused. Armastab sooja, tuulte eest kaitstud ja päikeseküllast kasvukohta ning viljakat mulda. Varjulises kohas ei õitse. Külva seemned aprillis pottidesse, enne külvi hõõru tugevat seemnekesta liivapaberiga või mõne muu kareda materjaliga, seejärel leota leiges vees. Idanemistemperatuur 20…22*C. Idanevad umbes 7 päevaga. Arvesta, et tärkamisest välaistutamiseni kuulub umbes üks kuu.  Istuta avamaale soojade ilmade saabudes. Alguses, kui taimed on veel väikesed, võid ööseks katta kattelooriga. Noortel taimedel soovitatakse neljanda kuni kuuenda lehe pealt latv ära näpistada, see soodustab harunemist. Samuti soovitatakse kasvatada rohkem kui ühte taime, sest lobauba on risttolmleja ja paremaks viljumiseks on vaja mitut taime. Õied on koondunud kobaratesse ja neid tekib juuni lõpust kuni külmadeni. Kaunad on kuni 6cm pikkused ja püsivad dekoratiivsetena väga pikka aega. Soovitatakse pergolate, lehtlate ja teiste vertikaalpindade haljastamiseks. Tuntakse ka nimedega punauba ja lablab. Ronitaim dekoratiivsete lillhernesarnaste roosade õitega juulis- septembris. Purpursed noored kaunad söödavad suhkruherne sarnaselt. Noored lehed aurutamiseks nagu spinat. Peenras ja anumates (rõdul) kasvatamiseks. Vältida jaheda tuule ja madala temperatuuriga kasvukohta. Kaltsiumilembene. Viljakas parasniiske, mitte liigmärg muld. Kasta regulaarselt kuival ajal. Väetada 2 nädala järel kaaliumväetisega. Ettekülv pottidesse varajasemaks õitsemiseks.