Pildikesi elust enesest

Kuu: jaanuar 2015 Page 1 of 2

Protsess ja efektiivsus

Lauren Bacon’i kursuse-triloogia kolmas osa Collaborative Design: Process and Efficiency räägib sellest, kuidas juhtida disainiprotsessi nii, et kõik hästi sujuks.

Kuidas teisi mõjutada

Lynda.com-is on kursus Influencing Others, mille autor on John Ullmen.

18 meetodit, kuidas teisi mõjutada:

  1. paku ratsionaalset analüüsi
  2. tsiteeri usaldusväärseid allikaid
  3. viita põhjendatud eeskirjadele, reeglitele või normidele
  4. loo tungiv vajadus või puudus
  5. demonstreeri valu ja võlu
  6. tee liite ja koalitsioone
  7. kasuta sotsiaalset tõestus
  8. algata samaga vastamine või vahetus
  9. julgusta pühendumist ja järjepidevust
  10. näita silmatorkavat võrdlust või kontrasti
  11. lisa oma ideedele mõju
  12. ühine jagatud väärtuste või põhimõtetega
  13. ühenda strateegia või kõrgemate eesmärkidega
  14. loo sõprussuhe ja usaldus
  15. ole positiivselt meelestatud ja meeldiv
  16. küsi abi või nõu
  17. ole mõjutatav
  18. ole eeskujuks

Excel: Pivot tabelid

Ma olen ennast täiesti rahuldava tasemega Exceli-kasutajaks pidanud, kuid Pivot tabelid on mulle ikkagi pisut võõrad olnud. Olen viimasel ajal oma üldisi Exceli-oskusi arendanud ning ühes eelnevatest kursustest puudutati servast ka Pivot tabeleid. Täitsa huvitav! Võtsingi ette kursuse nimega Excel 2010: Pivot Tables in Depth, mille autor on Curt Frye. Pärast selle kursuse vaatamist tundub, et ma võiksin igast asjast Pivot tabeli teha ja selle ka täitsa vabalt oma maitse järgi kujundada. Veelgi enam – nüüd ma juba tõesti tahaksin ka Power Pivotit katsetada.

 

Väiksed nipid…

Ma ei saa ikka veel üle sellest, et arvuti minust targem on ja tunnen, et pean teda paremini tundma õppima. Seepärast vaatasin ära ühe kursuse nimega Mac OS X Yosemite Tips and Tricks, mille autoriks on Christopher Breen. Ma polnud varem näiteks Spotlighti otsinguid kasutanud ja Automator’ist ei olnud kuulnudki. Just Automator on midagi, mida ma tahaksin palju-palju rohkem tundma õppida. Samuti peitsin just pärast selle kursuse vaatamist ära Dock’i, sest mulle meeldib taustaks olevaid fotosid vaadata ilma segavate elementideta. Saab näha, kas see jääb nii või panen tagasi. Järgmine Yosemite’i kursus ootab mind!

Mul puudub Maci intuitsioon

Lugesin kusagilt, et Mac OS on intuitiivne ja kõik see muu bla-bla-bla. Tänaseks olen kindel, et minul see Maci intuitsioon puudub.

Üks väga lihtne näide. Varem lasin Lightroomil uued fotod SD-kaardilt arvutisse importida ja seejärel formaatisin SD-kaardi ära. Esiteks selleks, et juba arvutisse tõmmatud fotod mulle järgmisel korral ette ei jääks ja teiseks nii igaks juhuks, et ootamatuid probleeme vältida. Esimese osaga ehk piltide importimisega saan hakkama, aga seejärel läheb keeruliseks. Ei tea, ma pole veel leidnud intuitiivset lahendust sellele, kuidas kaarti formaatida. Praegune versioon käib nii:

Go > Applications > Disk Utility > Erase

Suht õudne! Ootan huviga, millal mul Maci intuitsioon areneb.

Õuna-banaani smuuti

Tänane smuuti-katsetus oli õuna-banaani smuuti. Selles sisaldus üks õun, üks banaan, teelusikatäis kaneeli ja kaks suhkrut ning umbes 200 milliliitrit piima. Maitse oli täitsa hea.

Magamistuba

Kui me siia majja kolisime, ei olnud magamistoa remont üldsegi mitte meie esmaste plaanide hulgas. Sellest hoolimata läksid asjad nii, et seal sai remondiga alustatud. Kui nüüd vanu fotosid vaadata, siis ma ei imesta üldse, miks me seda tegime. Magamistoas peab olema mõnus ja rahulik, et oleks võimalik end välja puhata. Eelmistest elanikest maha jäänud toas aga vaatas vastu päevi näinud punane tapeet, mis oli kohati ribadeks hallitanud. Sellist tuba oli isegi ladustamiseks halb kasutada ja m sikutasime selle tapeedi seintelt maha. Töötlesime seinu igati, et need meil enam hallitama ei läheks ja panime seina värvitava tapeedi, mis sai valge katte. Algselt oli küll plaan seinad kahevärviliseks värvida, kuid see ei õnnestunud nii hästi kui me tahtnuks. Toa tagumisse otsa ehitas Jaan riidekapi, mille üle mul on siiani hea meel. Seal on piisavalt ruumi, et kõik saab ära panna ning mitte miski ei häiri silma. Veelgi enam, kui voodis olla, siis ei näegi, et toas oleks riidekapp.

Kogu remont edenes hästi kuni selleni, et esimeste korralike sadudega hakkas katus läbi laskma. Pole ka ime, kui seda on parandatud Makroflexiga! Selle koha peal pean tunnistama, et me olime ikka väga pettunud, sest maja ostes oli meile öeldud, et see probleem on ära lahendatud. Nojah, oligi – Makroflexiga. Kuna sügisel ei saanud enam katusetöid tegema hakata, siis jäi remont soiku. Jaan lõhkus küll kõik mädad osad välja ja kindlustas ära, kuid ikkagi jäi lagi paremaid aegu ootama. Suvel sai katus ära vahetatud, kuid kuna teha oli muudki, siis jäi lagi esialgu oma aega ootama. Vahepeal jõudsime pooliku remondiga juba ära harjuda.

Nüüd aga oli Jaanil mahti magamistoa remondiga edasi minna ja see lausa ära lõpetada. See on uskumatu, kui palju võib üks lihtlabane liist muuta! Jaan pani ukseliistud paika ja mul vajus suu lahti. Kohe tulid meelde kaks ust ühes minu eelmises elamises, mis ei jõudnudki oma liiste ära oodata. Kõige lõpuks sai meie magamistoas asuv peegel endale nö molberti alla.

Kuidas mitte venitada

Arvatavasti kõik inimesed on mingil hetkel avastanud, et kuigi nad peaksid midagi olulist tegema, otsivad nad endale hoopis asendustegevusi. Lynda.com-is on selle kohta üks lühikursus nimega Overcoming Procrastination ja selle autor on Brenda Bailey-Hughes.

Orhideed

Eile ja täna istutasin kolm meie orhideedest ümber. Nad olid oma varasematest pottidest juba suhteliselt välja kasvanud. Kaks suuremat said endale päris uued kõrged potid ja üks miniversioon leidis oma uue kodu keskmise suurusega potis. Kuna mul poest ostetud substraat sai otsa, aga olin sügisel endale metsalangilt männikoort koju toonud, siis tükeldasin seda hoolsalt mõlemal õhtul. Saab näha, kas lillekesed on sellega rahul või mitte.

Müügioskuste alused

Vahel tuleb ka selliseid kursuseid vaadata, mis ei käi kokku hobide või huvidega, vaid igapäevase tööga. Vaatasin ära kursuse nimega Sales Skills Fundamentals, mille autoriks on Christopher Matthew Spencer. Midagi eriti uut ta küll ei rääkinud, kuid vaadata oli huvitav ja inspireeriv.

Smuutid

Ühel ilusal päeval juhtis Jaan mu tähelepanu sügavkülmutatud smuuti algmaterjalile ehk külmutatud puuviljakuubikutele. Võtsime kaks erinevat kotitäit kaasa ja katsetasime kodus ära. Imehea!

Pühapäeval kolis meie kööki uus blender (sest smuutid on ju nii head!). Katsetasime kohe retsepti järgi smuutide tegemist, kuid jäime alustuseks banaani-maasika smuuti juurde, mis oli väga hea. Täna otsustasime astuda järgmise sammu ja võtsime ette porgandi-apelsini-ingveri smuuti. Appi! Nii jubedat asja ma poleks küll oodanud. Tegin smuuti täpselt ühe retsepti järgi, kuid minu meelest oleks pidanud selles märksa rohkem apelsine ja märksa vähem ingverit olema. Pealegi sai joodava smuuti asemel valmis pigem paks püree. Ei hakka siia üldse retsepti kirja panema, sest väga suure tõenäosusega ei taha ma seda enam kunagi teha. Pisut hiljem võtsin uuesti julguse kokku ja tegin banaani-avokaado-kurgi smuutit. See oli märgatavalt parem! Küll mitte 100% hea, kuid kõlbas tarbida ja võib-olla kõlbab isegi korrata. Igaks juhuks siia retsept kirja:

Banaani-avokaado-kurgi smuuti

Keefirit või maitsestamata jogurtit
2 küpset banaani
pool avokaadot
Tükk värsket kurki

Andmete õigsus Excelis

Lynda.com on viimastel aegadel minu pea igapäevane kaaslane. Täna õhtul lõpetasin järjekordse Exceli-teemalise kursuse: Excel 2010: Data Validation in Depth. Olen seda andmete õigsuse nö tagamist ise ka tihti kasutanud, kuid ikkagi oli siin uut ja huvitavat.

Näiteks tegin ma just tööl mitmeosalist rippmenüüd täitsa käsitsi, kuid sellelt kursuselt sain teada, kuidas seda palju lihtsam teha oleks. Vastavad nimekirjad tuleb valmis teha ja seejärel Formulas lehelt Create from Selection.

Ujumine

Vesi on niiiiii mõnus! Ja ujuda on hea! Eile käisime Auras ujumas. Läksime seekord pisut varem, et ikka valgevaluga koju tagasi jõuaks. Naiste poolel oli vähem rahvast kui eelmisel pühapäeval. Meeste poolel jälle olla saun väikeste lastega issisid täis olnud. Mina sain hakkama 900 meetriga ja Jaanil tuli kilomeeter ära. Nii hoida!

Memory 2015

Meie iga-aastane lemmik-üritus:

DSC_0404-1-2

Kuna paljud vehkisid õhtujuhi soovil oma telefonidega, siis kasutasin juhust ja tegin lihtsalt ülbelt mõne klõpsu.

Sel korral tegi vaieldamatult kõige parema esituse Hanna-Liina Võsa. Isegi Stephen Hansen, kes on muidu tõeline Vanemuise teatri superstaar, jäi Hanna-Liinale seekord alla.

Mitme töölehe ja -vihiku kasutamine Excelis

Excel on mulle alati huvi pakkunud. Praegu aga huvitun kõige enam sellest, kuidas erinevad failid omavahel tööle panna. Seepärast vaatasin lynda.com-is sellist kursust: Excel 2010: Managing Multiple Worksheets and Workbooks. Tegemist oli päris huvitava kursusega, kuigi ka see sai enne läbi kui mind päriselt huvitava osani jõudis :( Muidugi, ma ju ei tea isegi, mis see täpselt on, mida mul vaja. Või noh, tean küll, mul on vaja lahendust, aga kuidas seda täpselt teha või kust seda lahendust otsida, vot seda ei tea. Igatahes sellelt kursuselt sain tõuke mõnd Pivot tabeliga seotud kursust vaadata.

Andmebaasi tegemine Excelis

Kuna mul on tööalaselt vaja mõned korralikud Exceli tabelid teha, siis otsustasin eile õhtul end sel alal natuke harida. Esimesena sattus ette kursus Setting Up a Database in Excel 2010, mille autor on Dennis Taylor.

Kirjelduse põhjal tundus mulle, et osaliselt on see teema mulle tuttav, aga lootsin ikkagi midagi ka õppida. Väga palju räägiti sellest, kuidas oma andmeid tabelina vormindada. Olen seda küll mõned korrad proovinud, kuid see pole mulle siiani eriti mugav tundunud. Tiene suur teema oli Data Validation, aga seda kasutan ma niigi igal võimalikul juhul. Asi, mida ma ei teadnud, on see, et F4 muudab lahtri aadressi absoluutseks – polegi vaja käsitsi dollari märke vahele toppida. Võib-olla võiks proovida ka Form-i kasutamist. Selle peab enne Quick Access ribale lisama, muidu on see väga peidetud.

Tuulekoda

Kui me siia majja kolisime, mõtlesin, et esimene asi, mis korda tuleb teha, on tuulekoda. Tegemist on ju ikkagi kõige esimese kohaga, mis majja sisenedes näha on. Läks aga teisiti nagu tavaliselt. Oleme siin juba kolmandat talve. Nüüd aga: tam-ta-ram-ta-ta-ta-taaa! Eile lõpetas Jaan tuulekojas remondi. Seal on nüüd korralikud seinad, korralik lagi ja korralik põrand. Isegi kõik liistud on paigas! Hetkel on kõige koledam element tuulekojas meie välisuks. Sellest pisikesest miinusest hoolimata olen ma väga õnnelik, et meil on ilus ja korralik tuulekoda!

Uue aasta lubadused

Lugesin kusagilt, et maailmas on kõige rohkem paremaid inimesi esimesel jaanuaril, sest paljud lubavad siis lahti saada mõnest pahast harjumusest ja paljud jällegi millegi uue ja kasulikuga alustada. Kõlab hästi! Ma pole kunagi mingi eriline uusaasta lubaduste andja olnud, kuid seekord see lihtsalt tuli nii välja. Või noh, ma isegi ei ütleks, et tegemist on lubadusega. See on pigem meie otsus. Otsustasime Jaaniga koos, et hakkame pühapäeviti ujumas käima. Meile mõlemale meeldib ujuda ja me tunneme end vees hästi, miks mitte seda siis teha? Täna oli üle pika aja meie esimene ujumine ja tunne on väga hea. Me andsime endale kohe aru, et oleme nõrgukesed, sest pole ammu sporti teinud. Mina ujusin 600 ja Jaan 800 meetrit. Küllap me areneme.

Et asjad tehtud saaks

Vestlesin täna ühe inimesega, kes tunnistas, et on viimase poole aasta jooksul hakanud audioraamatuid kuulama ja need inspireerivad teda väga. Ta soovitas mullegi ühte David Alleni raamatut Getting Things Done.

See nimi tuli mulle tuttav ette. Algul arvasin, et võib-olla ma lihtsalt tahan, et see nimi tuttav oleks. Pärast vaatasin lynda.com-is oma vaatamisnimekirja üle ja nägin seda kursust seal nimekirjas. Mis seal siis ikka, kuna tegemist oli vähem kui ühetunnise kursusega, siis vaatasin selle kohe ära.

Olulised on viis punkti:

1 – Kogu!
See tähendab siis seda, et kogu kokku kõik need asjad, mis võtavad sinu tähelepanu: antud lubadused, kõik pooleli või alustamist ootavad tegevused/projektid, parandamist vajavad asjad, vastamist ootavad meilid – kõik-kõik, mida muidu meeles pead. Siin on mõeldud nii füüsilist kraami kui ka seda, mis on su mõtteis.

2 – Selgita!
Vaata üle, mis kokku sai kogutud ja kirja pandud ja tee selgeks, millega tegemist. Kas sellega tuleb midagi teha? Kui EI, siis a) kas see on prügi ja selle võib ära visata? b) kas sellega tuleb kunagi hiljem midagi teha c) kas see tuleb alles hoida (tähtsad dokumendid)? Kui JAA, siis mis on kõige esimene tegevus, mida sa selle ära tegemist pead tegema? Helistama kellelegi? Saatma meili? Arve ära maksma? Kas selle esimese tegevusega saab asi lahendatud? Kui ei saa, siis mis on see nö projekt ja mis on selle tulemus?
Kas selle asja saab ära teha kahe minutiga? Kas saab delegeerida? Tee lihtsalt ära!

3 – Organiseeri!
Loo oma süsteem: osad asjad saab panna kirja kalendrisse, aga mitte kõiki. Võiks kasutada ka näiteks “järgmise tegevuse nimekirja”, “ootavat” nimekirja ja projektide nimekirja. Füüsiliselt võib kasutada rippfaili-süsteemi.

4 – Vaata üle!
Vaata oma asjad aeg-ajalt üle. Miks teha seda vaid nädal enne puhkust? Ei, tee seda pigem iga nädal ja su asjad saavad tehtud.

5 – Tegele!
Lihtsalt tee asjad ära!

Noh, umbes sarnast süsteemi kasutan ma siis, kui tööl laud väga täis kipub saama. Tõusen laua ääres püsti ja teen aktiivselt kõik ära. Selles mõttes pole see minu jaoks väga uus ja eriline, aga abiks ikka. Ehk kuulan selle audioraamatu ka ära.

Ärilugude rääkimine

Eile õhtul vaatasin ära lühikese kursuse teemal Business Storytelling. Midagi erilist seekord teada ei saanud. Ikka sama jutt, et selgita välja oma eesmärgid, pane paika oma ideaalse kuulajaskonna profiil, ajurünnak. Üldsõnum oli, et lugude rääkimisega saab oma kuulajaid (kliente) paremini kuulama panna ja kaasa haarata.

Page 1 of 2

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén