Pildikesi elust enesest

Kuu: november 2014

Power Pivot

Njaa, mis asi see Power Pivot on? Ma tean küll Pivot tabeleid Excelis, aga Power Pivot on võõras asi. Reisimise ajal vaatasin ära enamuse kursusest Data Modeling with Excel Power Pivot, mille autor on Ron Davis. Lõpetasin selle kursuse vaatamise lynda.com-is eile. Kohe päris kindlasti ei saanud ma kõigest aru. Ehk kunagi tulevikus…

Poola 2014

Sel nädalal käisin tööasjus Poolas. Tagantjärele tundub uskumatu, kuidas ikka reisides aeg kulub. Teisipäeval sõitsime autoga Riiga ja sealt lendasime Varssavisse. Õhtul jalutasime korraks läbi linna.

Kolmapäeva hommikul tõusime vara-vara, et poole kaheksa ajal juba jälle lendama hakata, aga juhtus nii, et suure paksu udu tõttu jäeti meie lend ära. Sel päeval ei jäänud küll ükski varasemalt tehtud plaan muutmata. Lõpuks jõudsime ühte linnakesse, mille nimi on Sanok. Õhtul tegime linna peal väikese jalutuskäigu.

Neljapäeva õhtuks jõudsime Krakowisse.

Kiirlugemine

Eile õhtul olin nii väsinud, et midagi eriti pikka ja asjalikku ei oleks jõudnud ära vaadata. Uute kursuste all oli Top 5 Speed Reading Tips, mis oli imelühike, vaid veidi vähem kui seitse minutit ja sobis mulle ideaalselt. Kursuse autor on Paul Nowak. Kiirlugemine on mulle alati huvitav tundunud, kuid ma pole kunagi sellega tegelenud.

Üks soovitustest oli käega järge pidada. Põhjenduseks see, et sellisel juhul koondub tähelepanu just sinna, kus on käsi. Kas ma suudaksin näiteks 600 lehekülge järjest sõrmega järge pidada? Arvan, et käsi väsib enne kui silmad.

Arvutis kiiresti lugemiseks soovitati kasutada http://accelareader.com/-i. Sinna saab oma teksti kopeerida ja siis näidatakse sulle ühe või mõne sõna kaupa kogu teksti. Ka kiiruse saab ise valida.

Kolmandaks soovitati lugemiskiirust varieerida: lõigu esimene lause lugeda aeglasemalt (selles on enamasti kogu lõigu mõte) ja siis edasi kiiremini.

Neljas soovitus: harjuta, harjuta, harjuta.

 

Meeskonna juhtimine

Lynda.com-i uute kursuste nimekirjas oli Collaborative Design: Managing a Team, mille autor on Lauren Bacon. Jutt käis sellest, kuidas kõige efektiivsemalt nii enda kui kliendi meeskonda tööle panna. Peamine, mis kõrva jäi oli see, et kõigile tuleb konkreetsed ülesanded anda, et nad teaksid, mille eest nad vastutavad.

Fotode restaureerimine

lynda.com on ikka üks tore koht. Seal on väga palju põhjalikke kursusi. Vahel aga ei viitsi pikki kursusi vaadata, siis tuleb lühemaid valida. Näiteks vaatasin ära kursuse: Photo Restoration Techniques: Damaged Black-and-White Images, mille autor on Neil Rhodes.

Soovitati must-valge foto värvilisena sisse skaneerida ja siis ükshaaval värve korrigeerida. Täiesti täpiliseks koltunud fotod said tänu sellele juba väga ilusaks. Hiljem parandati ka katkised kohad ja korrigeeriti tooni ja varje. Tulemus oli suurepärane!

Esimene lumi 2014

Reede hommikul läksin autot sooja panema ja pidin kohe trepil pikali kukkuma – tõesti ei mäleta, millal viimati nii libe oli! Sain mööda maanteed keskmiselt 40-50 kmh tööle uisutada. Õhtul õnnestus koju tulla juba pisut kiiremini. Veidi hiljem küsis Juss end õue, kuid pidurdas kohe, sest välja oli valge ollus maas – selle aasta esimene lumi.

50 päeva koodi

Juhuu! Täna sai mul 50 päeva koodikirjutamist Codecademys täis.

Screenshot 2014-11-21

Foundations of Layout and Composition: Marketing Collateral

Täna lõpetasin järjekordse lynda.com kursuse vaatamise. Tahtsin JavaScriptile vahelduseks midagi kergemat, loovamat ja ka lühemat. Jäin pidama veidi vähem kui kahetunnisele kursusele Foundations of Layout and Composition: Marketing Collateral. Selle autor on Sean Adams.

Jutt käis sellest, kuidas tuleks kujundada turundusmaterjale. Väga konkreetseid juhiseid ei antud, kuid mõtteainet sai piisavalt.

Plakati kujunduse juures näiteks loetleti neli head klassikalist fonti:

  • Garamond
  • Bodoni
  • Univers
  • Clarendon

JavaScript Essential Training

Kuna mul on praegu kuuajane tasuta lynda.com konto, siis üritan võimalikult palju kursusi sealt ära vaadata. Muidugi, annan endale aru, et tuleb midagi välja valida, mitte läbi-segi surfata. Esimeseks pikaks ja põhjalikuks kursuseks sai JavaScript Essential Training, mille autor on Simon Allardice. Lisaks lihtsamale JavaScriptile puudutati teemade hulgas ka JQuery’t.

Tegin endale ka mõningaid märkmeid, peamiselt kirjutasin üles linke:

koodi kirjutamiseks programm Aptana;

Firefoxile add-on Firebug -> getfirebug.com;

http://developer.mozilla.org/en/JavaScript/Reference;

jslint.com – JS kvaliteedikontroll;

JS libraries: http://code.google.com/closure/library/mootools.net;
developer.yahoo.com/yui;
dojotoolkit.org;
jquery.com;
www.huddletogether.com/projects/lightbox2;
code.google.com/apis/libraries;

caniuse.com – compatibility questions;

modernizr.com – kind of library, tuleb paigutada head-osasse, sest peab kohe laadima;

prototypejs.org – library

jqueryui.com – user interface;

developer.mozilla.org;
dev.opera.com;

developer.yahoo.com/javascript
developer.yahoo.com/performance;

stackoverflow.com;

Ligatne looduspark

Tänases “Osooni” saates tutvustati Ligatne loodusparki. Oleme sel aastal juba mitu korda Lätis käinud, kuid tundub, et peab veel minema.
Līgatnes dabas takas
Līgatnes pagasts, LV-4108

http://www.gnp.lv/informacija-3

Birds Through the Lens

Täna päeval vaatasime ära video “Juan Pons – Allen Murphy’s Birds Through The Lens”. Allen Murphy selgitas väga pikalt ja põhjalikult, kuidas ta valmistab ette varjest pildistamist. Täitsa hämming kui kunstlik see kõik on! Aga tulemused on muidugi väga kaunid. Usun, et päris nii hullusti midagi “ehitama” ei hakkaks me ise iial, kuid kindlasti avas see videokursus mingil määral silmi. Näiteks on meil köögi akna all maa sees suur puuoks, mille küljes ripub lindude söögimaja. Seal käivad põhiliselt ikkagi väikesed linnud söömas, kuid oks on suhteliselt jäme. Me pole sellele mõelnud, et lindudel sellest ka mugav haarata oleks.

Video operaator ajas vahepeal täitsa närvi, sest pilt ujus väga tihti.

Las laps mängib

Lighting and Photographing a Still Life

Vahel on aega suhteliselt vähe, kuid tahaks ikkagi midagi asjalikku vaadata. Seekord vaatasin lynda.com-is ära lühikursuse Lighting and Photographing a Still Life, mille autor on John Derry. Ta näitas vähem kui poole tunni jooksul, kuidas taskulambiga valgustada erinevaid vaikelu osi ja hiljem tehtud fotosid Photoshopis kihtidena töödelda.

Esimese katsetused uue objektiiviga

Mõni aeg tagasi jäi mul kriipima Tamroni 90mm makroobjektiiv ja eile tõin selle koju kaasa. Esimesed katsetused olid sellised:

Võõpsust Rõsnani

Pühapäeva hommikul paistis imeilus päike ja minus tekkis tõeline kihu kusagile minna. Meil ei olnud väga palju aega ning seepärast valisime suhteliselt lähedased sihtpunktid. Mul oli välja valitud Võõpsu, Laossina ja Rõsna.

Võõpsus tegime kiire peatuse ja mõned pildid. Pärast kodus materjali üle vaadates selgus, et õigeusukirik jäi meil siiski pildistamata. Nali-naljaks, aga kodutöö tuleb siiski korralikult ära teha, muidu võib juhtuda nii nagu meil seekord: kiriku asemel jääb pildile pritsumaja.

Laossinas käisime kalmistul ja nautisime tsässonat:

Rõsnas oleks pidanud kaardi järgi ka tsässon olema, aga meie ei suutnud seda seal avastada. Tõenäoliselt sellepärast, et me oleme liiga viisakad inimesed ega taha teistele hoovi sõita.

Kui teed nii, nagu mina tahan

Sain sünnipäevaks Henrik Fexeus’e raamatu “Kui teed nii, nagu mina tahan”. Hakkasin seda lugema suhteliselt kohe lugema, kuid vahepeal jäi lugemine kuidagi soiku. Nüüd aga otsustasin, et tuleb endas natuke distsipliini arendada ja pooleli olevad raamatud lõpuni lugeda. Eile jõudsingi selle konkreetse raamatuga lõpuni.

See raamat on mõjutamisest, isegi manipuleerimisest. Raamat on jagatud osadeks:

  • kui mõtled nii, nagu mina tahan
  • kui ostad seda, mida mina tahan
  • kui arvad nii, nagu mina tahan

Raamatut lugedes meenusid tihti sarnased juhtumid elust, mida varem ei olnud nagu osanud tähelegi panna.

 

Google töötleb mu fotosid

Appi! Täna avastasin, et Google töötleb täiesti omapäi mu fotosid. Ma ei ole teda palunud. Igatahes leidsin, et minu Ahja jõe kanuumatkal tehtud pildiga on nii tehtud:

DSC_0327-EFFECTS

Minu versioon pildist oli selline:

DSC_0327-1-2

https://allforcoffee.eu/2014/08/kanuumatk-ahja-joel/

 

Fotograafia põhialused: kompositsioon

Nädalavahetusel märkasin Facebooki fotograafide grupis kellegi postitust, et lynda.com keskkonnas on tasuta vaatamiseks fotograafia-alaseid õppevideosid ning nende hulgast soovitas postitaja just kompositsioonialast kursust. Võtsin end kokku ja vaatasin viis ja pool tundi videosid kahe päevaga läbi, sest mulle jäi mulje, et see kursus on tasuta saadaval vaid tänaseni.

Ma olin varem lynda.comist ainult servast midagi kuulnud ja arvasin kogu aeg, et tegemist on peamiselt fotograafia-alaste kursuste kogumikuga, kuid see pole üldsegi nii. Seal on palju rohkem kui ainult fotograafia. Kursused on esilehel jagatud järgmistesse kategooriatesse:

Developer
Design
Web
Photography
Business
Education
3D + Animation
Video
Audio + Music

Vaatan ja imestan: kust küll kõik see aeg võetakse, et kõike huvitavat läbi vaadata?!

Igatahes vaatasin mina läbi fotograafia kompositsioonikursuse, mille autor on Ben Long. Väga mõnus vaatamine oli. Tüüp rääkis arusaadavalt, huvitavalt ja konkreetselt. Kuigi ma ei ole tavaliselt eriline videovaataja, siis Ben Longi õpetusi vaataksin kindlasti veel. Üks tema põhilisi soovitusi kompositsiooni nägemiseks ja harjutamiseks oli pildistada must-valgena. Või tegelikult küll mitte pildistada, vaid hiljem must-valgeks muuta, kuid seda pildistamise juures juba silmas pidada. Seda selleks, et värv ei segaks kompositsiooni nägemist. Üks väga huvitav harjutus oli pildistada valgust. Peaks täitsa proovima. Samuti peaks proovima esiplaani ja tagaplaaniga mängimist.

Kohupiima struudel

2 pärmi lehttaigna lehte
50 g võid
pool kotikest vaniljekastme pulbrit
1 spl suhkrut
pool toru kohupiima
mustikaid

Või sulatasin ära, segasin suhkru, vaniljekastme ja kohupiimaga. Lehttaigna rullisin kergelt laiemaks, lõikasin servad ribadeks, tõstsin kohupiimasegu taigna keskele ning puistasin sinna mustikaid peale. Seejärel tõstsin taignaribad servadest vaheldumisi marjade peale. Pealt pintseldasin munaga ja küpsetasin 190 kraadises ahjus umbes 15 minutit.

JavaScripti eestikeelne kursus Codecademys

Lõpetasin täna Codecademys eestikeelse JavaScripti kursuse. Sain sellest korraliku peavalu. Muidugi, tegelikult hiilis see peavalu juba terve päeva mu ümber. Korralik peavalu saabus siis, kui vähemalt pool tundi üritasin ühte ülesannet teha ja kogu aeg veateate sain. Proovisin võrdluseks isegi ingliskeelses kursuses sama ülesannet ja seal sujus sama koodiga kõik probleemideta. Sain lõpuks eestikeelses kursuses selle ülesande lahendatud ainult tänu sellele, et avasin selle Chrome’is ja vajutasin uuesti “Submit” nupukest. Uskumatu ja mõnes mõttes täiesti lubamatu, et rumalat õpilast niimoodi lollitatakse.

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén