‘Blekitny Aniol’ – Aiasõber 2018. Tegemist on tõesti helesiniste õitega sordiga. Lauspäike kipub õisi suisa valgeks pleegitama. Kasvab ca 2 m kõrgeks. Talveks lõigata tugevasti tagasi ja katta.
Kauni, rikkalikult õitsva, terve ja usaldusväärse sordina on ‘Blekitny Aniol’ muutunud elulõngahuviliste lemmikuks nii Euroopas kui ka Ameerikas. Kodumaal Poolas on tast saanud aga lausa rahvuslik esindussort. Helesiniste õitega iluduse keeruline poolakeelne nimi ‘Blekitny Aniol’ tähendab tõlkes sinist inglit. Sordi kaubanduslikuks sünonüümiks ongi saanud ingliskeelne ‘Blue Angel’. Religioosse varjundiga “taevase” nime pani sordile selle aretaja Poola munk Stefan Franczac, Varssavi kesklinnas asuva katoliikliku kloostri aednik. Maailmale on ta andnud paarkümmend kõrgelt hinnatud sorti. Sordil ‘Blekitny Aniol’ on keskmise suurusega õied. Õielehti on 4 või 5 ning need kumerduvad otstest nõtkelt väljapoole. Õie muudavad eriliseks lokiline serv, krepp-paberi sarnaselt kurrutatud pind ja piki õielehte kulgev reljeefne soonestik. Õrnsinine värvus on õielehtedel jaotunud ebaühtlaselt: jumekam toon kulgeb piki kroogitud ääri, valkjam keskme suunas. Ilmekust lisavad rohekaskollased tolmukad. Et ‘Blekitny Aniol’ on saadud vabatolmlemise tulemusena, siis tema vanemad pole teada. Uues elulõngaregistris toodud aiandusliku klassifikatsiooni järgi kuulub ta hiliste suureõieliste elulõngade rühma (endine Jackmani rühm), kuna õitseb sama aasta võrsetel suve teisel poolel. Ent paljud elulõngaspetsialistid näevad temas hinnatud sinise elulõnga (Clematis viticella) rühma paremaid omadusi, ennekõike resistentsust närbumistõve suhtes. Ka enne puhkemist veidi longu hoidev õis viitab sugulusele sinise elulõngaga. ‘Blekitny Aniol’ õitseb rikkalikult ning on väga elujõuline, kasvades 2-3 m kõrguseks. Ta edeneb hästi nii eredas lõunapäikeses kui ka varjurikkas põhjakaares. Lepib pea igasuguse aiamullaga, kui tema jaoks on kaevatud piisavalt suur istutusauk (umbes 50 cm igas suunas), mis on täidetud rammusa komposti või turbamulla ja aiamulla seguga. Kasuks tuleb ka peotäis mineraalväetist. Hiljemgi on põõsas tänulik hea väetamise ning küllaldase kastmise eest. Igal sügisel lõigake ‘Blekitny Aniol’ tugevasti tagasi. Talveks pange taimele külma kaitseks mõnekümne sentimeetri paksuselt kuivi lehti või turvast, mis katke märgumise eest tõrvapapi, eterniiditüki vm katusega. ‘Blekitny Aniol’ on suhteliselt uus sort, tulles turule 1988. aastal. Juba 1998. aastal sai ta kuldmedali Hollandis, 2002. aastal aga Briti Kuningliku Aiandusseltsi autasu AGM (Award of Garden Merit).

Elulõng “Blue Light” – Decora, RIP

‘Diamond Ball’ – Juhani Puukool 2018. Kaunid helesinised, kuni 12,5cm läbimõõduga täidisõied. Õitseb nii sama aasta kui ka eelmise aasta võrsetel. Vajab talvekatet, tugevat tagasilõikust ei soovitata. Sobib nii võrestikel kasvatamiseks kui ka pinnakatjaks.

Sinine elulõng ‘Krakowiak’ – Juhani Puukool 2017, Õied säravroosad, keskelt tumedama roosa triibuga, õied kellukesekujulised. Õitseb juunist kuni sept. Väga hea külmakindlus, mullastiku suhtes ei ole nõudlik. Palju autasusid.

Elulõng ‘Lemon Beauty’ – Decora 2014 Õied suured kreemikaskollased kellukad, avanedes rohekad. Õitseb rikkalikult mais, kuid üksikuid õisi on ka suvel. Õitel kerge greipfruudi aroom. Külmakindel ja vähenõudlik. Valgusnõudlik, kuid talub ka poolvarju. Ei talu väga kuuma kasvukohta.

‘Sweet Summer Love’ – Juhani Puukool 2018. Õied intensiivsed purpurpunased, väikesed, aromaatsed. Õitseb rikkalikult juunis augustis, tagasihoidlikult veel ka oktoobris. Sobib päikeseline kasvukoht.Võib tugevalt tagasi lõigata.

Elulõng ‘Viola’ – Juhani Puukool, 2017, Klassikaline lilla elulõnga sort, mille tolmukad on rohekas-kollased Kinnitub toele väänduvate lehevarte abil. Õite läbimõõt 13-15 cm, 6 õielehte- mis on otsast teravneva äraspidi-munaja kujuga. Õitseb sama aasta võrsel, VII-X. Parasniisked huumusrikkad mullad. Täispäikeseline kasvukoht. Sobib pergolatele, lehtlatele, seinte, müüride äärde restidele. Tugevalt tagasi lõigata. Väga vastupidav ja tugevakasvuline Eesti sort.

Tanguutia elulõng  – Hansaplant 2018. Clematis tangutica. Väikesed kollased, kellukjad õied VI-XI. Lehed on sakilise servaga, rohelised. Õitseb sama aasta võrsel. Hõbedased, siidjad viljatutid. Kasvab üldiselt kõikidel aiamuldadel, meeldivad parasniisked viljakad, hea drenaaziga mullad. Sobib täispäikseline kasvukoht. Sobib üksikult murusse, müüridele, plankudele, võreseintele.

Elulõng ‘Hania’ – Juhani Puukool 2020. 2-3 m. Suured sügavroosakas-punased õied, mis on äärtest heledamad. Tolmukad kollased. Õie läbimõõt on 10-15 cm. Õitseb mais, juunis ja augustis. Õitseb kaua ja rikkalikult. Ei sobi väga kuum kasvukoht. Tagasilõikus olgu tagasihoidlik.

Elulõng ‘Roko Kolla’ – Juhani Puukool 2020, 1,5-2m. Haruldane kollakasvalge elulõnga sort. Suured valged kollase triibuga õied (läbimõõt 15-18cm) ja tolmukad kollased, õielehti 6. Õitseb sama aasta võrsel, VII-X. Kinnitub toele väänduvate lehevarte abil. Parasniisked huumusrikkad mullad. Täispäikeseline kasvukoht. Sobib pergolatele, lehtlatele, seinte, müüride äärde restidele. Tugevalt tagasi lõigata. Vastupidav ja tugevakasvuline taim. Aili ja Uno Kivistiku aretatud.

‘Kotkas’ – Roogoja 2021, Kõrgus 1,6 m, Valge. Tolmukad purpursed. õie läbimõõt 20-28 cm, 6-8 õielehte, elliptiline. Talveks lõigatakse 15 cm kõrguselt tagasi ning kaetakse turbaga. Sobib kasvatamiseks horisontaalhaljastuses.

‘Kivili’ – Roogoja 2021, Kõrgus 1,8 m, õie läbimõõt 15 cm, 6 õielehte. Talveks lõigatakse 15 cm kõrguselt tagasi ning kaetakse turbaga.

Clematis recta mandshurica – Roogoja 2021, Kõrgus 180 cm, Püstine elulõng, Liigiline. Väikesed valged (2 cm, 4 õielehte) lõhnavad õied, kobarates. Talveks lõigatakse 15 cm kõrguselt tagasi ning kaetakse turbaga. Sobib ka horisontaalhaljastusse.

Rubro Marginata (X triternata Rubro Marginata) – Roogoja 2021, kõrgus 2,5 m, väikeste punakasvioletsete õitega (2-5 cm) elulõng. Ta on väga meeldiva magusa lõhnaga. Talveks katta veidi tugevamalt.