Laugud on sibullilled, mida on sobiv maha panna augustist kuni novembri lõpuni, nad armastavad päikest ja mitte ülemäära märga viljakat mulda. Laugud õitsevad enamasti suve esimesel poolel ja neil tikuvad juba õitsemise ajal lehed kolletuma.

Niisuguseid püsikuid, mis sibulatesse, mugulatesse või risoomidesse talletatud varuainete arvel kevadel kiiresti arenevad ning mis pärast õitsemist peagi koltuvad ja närbuvad nimetatakse efemeroidideks.

Laukudest loe Räpina Aianduskooli lehelt.

  • Kuldlauk (allium moly) – Juhani puukool. Mai lõpus-juuni algul õitsevad efemeroidsed kuldlaugud, kelle kodumaaks on Kesk-Aasia mägipiirkonnad – need on mitmeaastased taimed, milledele on iseloomulik lühike kasvuperiood kevadel ja pikk puhkeperiood.
  • Murulauk (allium schoenoprasum) – kohalik
  • Mäestiklauk (allium oreophilum) – ema
  • ‘Hair’ (allium vineale) – Juhani puukool, paljuneb väga hästi
  • ‘Mount Everest’ varrekas lauk (allium stipitatum) – Juhani puukool. Tugeva varre ja suure tiheda valge õiepalliga laugusort aeda või potti. Õisik püsib peale õitsemist pikalt varrel.
  • purpurpunane lauk (allium atropurpureum) – Maxima 2021, 50-70 cm. Tugeva varre, kitsaste lehtede ja mustjas-punapurpurse lame-poolkeraja õisikuga lauguliik aeda ja potti. Õisik ilus ka peale õitsemist. Suurepärane lõikelill – lilla kausikujuline õisik (4 – 7 cm) kõrgel varrel. Õisiku lehed on tumelillad, keskel veel tumedam efektne mari. Õisik püsib taimel pikalt, kaunis vaadata ka õitsenult. Lehestik kaob koos õitsemisega. Istuta rohkem sibulaid kas kokku või läbi istutusala, annab suurepärase efekti.

– Alli

Schuberti lauk (allium schubertii) – (Juuni algul õitsevad kõige originaalsema välimusega liigid efemeroidsetest laukudest, lühikese tugevalt maasse kaevunud õivarrega liigid. Need taimed on niivõrd originaalsed ja ilusad, et torkavad kohe silma ja jäävad kauaks meelde. Kahjuks on nad soojanõudlikud, talveks on neid parem katta. Seemnest kasvatamisel õitsevad nad 6-8 aastal. Schuberti lauk (A. schubertii) on üks perekonna originaalsemaid liike, tema väga suures õisikus (kuni 40 cm läbimõõt !) on tähekujulistel roosadel õitel erinev varrepikkus: viljakandvatel õitel 1-10 cm ja viljatutel kuni 20 cm. (seemnemaailm.ee))

turkmeenia lauk (allium cristophii) – Maxima 2020

lauk Forelock – (allium amethystinum) – Timo Panin 2021, Ametüstlauk, kasvukõrgus 110-130 cm. Õisiku Ø kuni 8 cm. Meeldiva lõhnaga, meelitab ligi liblikaid.

koonuslauk – (Allium sphaerocephalon) Anu 2022; Kõrgus 60-90cm; peene varre, kevadhalja lehestiku ja suurte roheliste, puhkedes punakaslillade õienuttidega lauguliik peenrale ja potti. Istuta gruppidena (min 20-25 tk). Väga hea lõikelill. Mesilaste, liblikate ja teiste tolmeldajate lemmik.